Consciously slowing down | Dille & Kamille

Consciously slowing down

Nothing but flour, water and your own two hands. Mixing, kneading, waiting and making something with care: baking invites you to slow down and enjoy the process. From fresh bread and biscuits to homemade pasta. Take your time and discover the joy of making something entirely from scratch.

Filter & sort
Show filters
Shopping Options
Price
1 70
Colour
39 articles found
  1. Rolling pin with relief, beechwood, 42 cm x Ø6 cm
    New
    Rolling pin with relief, beechwood, 42 cm x Ø6 cm
    14.95
  2. Stainless steel dough whisk with rubberwood handle
    Stainless steel dough whisk with rubberwood handle
    6.95
  3. Recycled stainless steel springform pan, Ø 24 cm, PFAS-free
    Recycled stainless steel springform pan, Ø 24 cm, PFAS-free
    15.95
  4. Dough cutter, stainless steel
    Dough cutter, stainless steel
    6.95
  5. Cutter leaves, recycled stainless steel
    Cutter leaves, recycled stainless steel
    1.95
  6. Bread proofing basket, rattan, round, Ø 25 cm (800 to 1000 g)
    Bread proofing basket, rattan, round, Ø 25 cm (800 to 1000 g)
    16.95
  7. Speculaas spices, organic, tin, 35 g
    Speculaas spices, organic, tin, 35 g
    4.95
    141.43 / kg
  8. Baking mat with size indicator, silicone
    Baking mat with size indicator, silicone
    7.95
  9. Apple pie spices, organic, tin, 35 g
    Apple pie spices, organic, tin, 35 g
    4.95
    141.43 / kg
  10. Measuring cup Pyrex, glass, 1 litre
    Measuring cup Pyrex, glass, 1 litre
    17.95
  11. Organic apple pie mix, 500 g
    Organic apple pie mix, 500 g
    5.95
    11.90 / kg
  12. Measuring cup Pyrex, glass, 0.5 litres
    Measuring cup Pyrex, glass, 0.5 litres
    14.95
  13. Cutter mushroom, recycled stainless steel
    Cutter mushroom, recycled stainless steel
    1.95
  14. Pastry brush, round, beech
    Pastry brush, round, beech
    3.50
  15. Retro kitchen scale, metal, white, 1 kg
    Retro kitchen scale, metal, white, 1 kg
    22.95
  16. Mix for focaccia, organic, 400 g
    Mix for focaccia, organic, 400 g
    5.95
    14.88 / kg
  17. Pastry brush, round, beech
    Pastry brush, round, beech
    3.50
  18. Cooling rack for cakes, stainless steel, rectangular
    Cooling rack for cakes, stainless steel, rectangular
    11.95
  19. Bread proofing basket, rattan, oval, Ø 30 cm (700–900 g)
    Bread proofing basket, rattan, oval, Ø 30 cm (700–900 g)
    17.95
  20. Pasta machine, chromed steel
    Pasta machine, chromed steel
    69.95
  21. Dough wheel/crimper with rubberwood handle, stainless steel
    Dough wheel/crimper with rubberwood handle, stainless steel
    4.95
  22. Rolling pin, beechwood, 43 cm
    Rolling pin, beechwood, 43 cm
    9.95
  23. Measuring jug Pyrex, glass, 250 ml
    Measuring jug Pyrex, glass, 250 ml
    9.95
  24. Beechwood rolling pin, 23 cm
    Beechwood rolling pin, 23 cm
    4.95
Page