Home | Dille & Kamille

Home

At Dille & Kamille, you'll find everything you need to transform your house into a real home. From timeless chairs to soft blankets, and from flowerpots to beautiful candles and candelabras. Carefully selected!
Filter & sort
Show filters
Shopping Options
Price
0 80
977 articles found
  1. Candelabra, recycled glass, green, H20 x Ø7.5 cm
    Candelabra, recycled glass, green, H20 x Ø7.5 cm
    9.95
  2. Black soap multi-purpose cleaner, 1 litre
    Black soap multi-purpose cleaner, 1 litre
    16.95
    16.95 / l
  3. Stacking tray, bamboo, no. 7
    Stacking tray, bamboo, no. 7
    17.95
  4. Flowerpot, zinc, broom yellow, Ø17 cm
    Flowerpot, zinc, broom yellow, Ø17 cm
    5.50
  5. Wall hook double, metal, black
    Wall hook double, metal, black
    3.95
  6. Household soap, lemon, 90 g
    Household soap, lemon, 90 g
    3.95
    43.89 / kg
  7. Tea set, wooden
    Tea set, wooden
    24.95
  8. Fragrance oil, organic lemongrass essential oil, 10 ml
    Fragrance oil, organic lemongrass essential oil, 10 ml
    7.95
    795.00 / l
  9. Oval basket, sea grass, green, 22 cm x 12 cm
    Oval basket, sea grass, green, 22 cm x 12 cm
    11.95
  10. Paper raffia ribbon, pink
    Paper raffia ribbon, pink
    1.50
    0.05 / l
  11. ‘To do’-pads, red fruit, single colour and daisy, set of 3, 24 x 8 cm
    ‘To do’-pads, red fruit, single colour and daisy, set of 3, 24 x 8 cm
    8.50
  12. Card 3D with envelope, tulips
    Card 3D with envelope, tulips
    4.50
  13. Card, World Animal Protection, beavers in water
    Card, World Animal Protection, beavers in water
    2.95
  14. Finger puppet, frog, wool, 9 cm
    Finger puppet, frog, wool, 9 cm
    4.95
  15. Vase, stoneware, hand-painted, violet, hyacinth and daisy, Ø6, x 12.5 cm
    Vase, stoneware, hand-painted, violet, hyacinth and daisy, Ø6, x 12.5 cm
    11.95
  16. Block candle, terracotta, 7 x 15 cm
    Block candle, terracotta, 7 x 15 cm
    4.95
  17. Tealight holder, porcelain, light brown, Ø7 x 5.5 cm
    Tealight holder, porcelain, light brown, Ø7 x 5.5 cm
    4.95
  18. Orange and bamboo scented candle, 210 g
    Orange and bamboo scented candle, 210 g
    16.95
    80.71 / kg
  19.  'Quattro Stagioni' mug with handle, capacity 0.4 litres
    'Quattro Stagioni' mug with handle, capacity 0.4 litres
    5.50
  20. Mango wood candlestick for advent candle, Ø 11 cm
    %
    Mango wood candlestick for advent candle, Ø 11 cm
    4.47
  21. Beechwood and tampico glass brush
    Beechwood and tampico glass brush
    5.95
  22. Ocarina, rubberwood, 3+
    Ocarina, rubberwood, 3+
    7.95
  23. Fresh linen scented candle, 210 g
    Fresh linen scented candle, 210 g
    16.95
    80.71 / kg
  24. Light-green, tall porcelain candelabra
    Light-green, tall porcelain candelabra
    5.95

At Dille & Kamille you can find everything for a cozy home.

We can think of (almost) nothing nicer than coming home to a cozy house! With our cleaning products, brushes and baskets, you can keep the house tidy and fresh.

At Dille & Kamille you will find versatile cleaning products such as Marseille soap, bicarbonate of soda, black soap and good cleaning tools to keep your house clean.

Wicker baskets for storage

For toys, shoes, scarves, laundry, firewood, blankets, magazines and newspapers: storage baskets are actually indispensable in the house. Our baskets are made of natural materials such as wild sugarcane, willow and seagrass.  

Create ambience in your home with our home accessories

A clean house is of course the perfect basis to create ambience in your home. Make it cozy with our cushions and rugs. Then add some color accents with candles, flowerpots and frames. And place a nice vase with (dried) flowers. With our scented candles, room sprays or burners for essential oils, the house will smell (extra) nice too.