Home | Dille & Kamille

Home

At Dille & Kamille, you'll find everything you need to transform your house into a real home. From timeless chairs to soft blankets, and from flowerpots to beautiful candles and candelabras. Carefully selected!
Filter & sort
Show filters
Shopping Options
Price
0 80
975 articles found
  1. Pencil case, GOTS organic cotton, spring flowers
    Pencil case, GOTS organic cotton, spring flowers
    5.95
  2. Flowerpot, zinc, olive green, Ø11 cm
    Flowerpot, zinc, olive green, Ø11 cm
    3.50
  3. Flower pot, earthenware, greenish grey, ⌀ 23 cm
    Flower pot, earthenware, greenish grey, ⌀ 23 cm
    11.95
  4. Cushion for dog basket, large, recycled cotton, striped, 80 x 60 cm
    New Web Only
    Cushion for dog basket, large, recycled cotton, striped, 80 x 60 cm
    39.95
  5. Fragrance spray, bergamot and cedar, 250 ml
    Fragrance spray, bergamot and cedar, 250 ml
    19.95
    79.80 / l
  6. Card, World Animal Protection, rabbits in the grass
    %
    Card, World Animal Protection, rabbits in the grass
    1.47
  7. Exercise book, dried flower motif, A5
    Exercise book, dried flower motif, A5
    5.95
  8. Fragrance oil, organic tea tree essential oil, 10 ml
    Fragrance oil, organic tea tree essential oil, 10 ml
    7.95
    795.00 / l
  9. Cognac brown, earthenware flower pot, Ø 20 cm
    Cognac brown, earthenware flower pot, Ø 20 cm
    8.95
  10. Card, stack of presents
    Card, stack of presents
    1.50
  11. Finger puppet, pig, wool, 8 cm
    Finger puppet, pig, wool, 8 cm
    4.95
  12. Tealight holder, recycled glass, blue, Ø8 x 8.5 cm
    Tealight holder, recycled glass, blue, Ø8 x 8.5 cm
    7.95
  13. Marbles with marble plate
    Marbles with marble plate
    14.95
  14. Large vase, glass, hand painted, Ø19 x 16 cm
    Large vase, glass, hand painted, Ø19 x 16 cm
    19.95
  15. Shopping bag, organic cotton, terracotta, 44 x 35 cm
    Shopping bag, organic cotton, terracotta, 44 x 35 cm
    11.95
  16. Harvest basket, seagrass, natural, 30 x 45 cm
    Harvest basket, seagrass, natural, 30 x 45 cm
    19.95
  17. Mastermind, wood, ages 7+
    Mastermind, wood, ages 7+
    24.95
  18. Glass watering can for house plants, 1.5 litres
    Glass watering can for house plants, 1.5 litres
    19.95
  19. Ludo Safari game, wood
    Ludo Safari game, wood
    22.95
  20. Round seagrass basket
    Round seagrass basket
    12.95
  21. Beechwood and natural rubber toilet plunger
    Beechwood and natural rubber toilet plunger
    4.95
  22. Fragrance spray, freesia and musk, 250 ml
    Fragrance spray, freesia and musk, 250 ml
    19.95
    79.80 / l
  23. Game beaver and dam, wood, 3+
    Game beaver and dam, wood, 3+
    24.95
  24. Scented candle, pure & serene, 175 ml
    Scented candle, pure & serene, 175 ml
    16.95
    96.86 / l

At Dille & Kamille you can find everything for a cozy home.

We can think of (almost) nothing nicer than coming home to a cozy house! With our cleaning products, brushes and baskets, you can keep the house tidy and fresh.

At Dille & Kamille you will find versatile cleaning products such as Marseille soap, bicarbonate of soda, black soap and good cleaning tools to keep your house clean.

Wicker baskets for storage

For toys, shoes, scarves, laundry, firewood, blankets, magazines and newspapers: storage baskets are actually indispensable in the house. Our baskets are made of natural materials such as wild sugarcane, willow and seagrass.  

Create ambience in your home with our home accessories

A clean house is of course the perfect basis to create ambience in your home. Make it cozy with our cushions and rugs. Then add some color accents with candles, flowerpots and frames. And place a nice vase with (dried) flowers. With our scented candles, room sprays or burners for essential oils, the house will smell (extra) nice too.